Hafta içi 08:00 -17:00 Hafta Sonu Kapalı
90 362 457 66 33 Hafta içi 08:00 -17:00 Hafta Sonu Kapalı Körfez Mah.Atakum Bulv. No:18/1
90 362 457 66 33 Hafta içi 08:00 -17:00 Hafta Sonu Kapalı Körfez Mah.Atakum Bulv. No:18/1
Telefon
90 362 457 66 33
Adres
Körfez Mah.Atakum Bulv. No:18/1
Online Alışveriş

KENEVİR ÜRÜNLERİNE BÜYÜK İLGİ

Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından kurulan atölyede, kenevirden üretilen iplikle dokunan tekstil ürünleri vitrinde yerini almaya başladı. Anti bakteriyel özellikli organik mefruşat, ev tekstili ve giyim ürünleri Büyükşehir Belediyesine ait mağazada satılarak vatandaşların da ilgisini çekiyor.

Türkiye'nin Kenevir Ekim Merkezi olarak ilan ettiği Vezirköprü ilçesindeki yetişen kenevirler fabrikalarda iplik haline getiriliyor. İplikler, kadınların istihdamına katkı sunmak ve unutulmaya yüz tutmuş geleneksel el ürünlerinin gelecek kuşaklara miras bırakılmasını sağlamak amacıyla Samsun Büyükşehir Belediyesinin Sevgi Kafe yanında kurduğu atölyede işleniyor.

ÜRÜN ÇEŞİTLİLİĞİ ARTTI
Kenevir ve ipek dokumacılığı üzerine eğitim alarak Büyükşehir Belediyesine ait atölyede istihdam edilen ev hanımları kenevirden yapılan kumaşlardan ceketten gömleğe, elbiseden pantolona birçok ürün üretiyor. Anti bakteriyel özellikli organik mefruşat, ev tekstili ve giyim ürünleri, organik olması ve dayanıklılığı nedeniyle birçok kişi tarafından tercih ediliyor.

PAMUKLU ÜRÜNLERE GÖRE DAHA DAYANIKLI VE DAHA SAĞLIKLI
 Anti bakteriyel özellikli bu ürünler oldukça yoğun talep görüyor. Bu atölye ve mağaza kadınlarımıza iş kapısı oldu. Gördüğümüz memnuniyet bizi daha da mutlu ediyor. Endüstride artık ‘yeşil altın’ olarak bahsedilen kenevir pamuktan 10 kat daha dayanıklı ve maliyeti daha az. Araştırmalar kenevirden yapılan ipin anti bakteriyel olduğunu ortaya koyarken, DNA'larında ise nano teknoloji barındırıyor.